Sanok stawia na wodór: Pierwsze kroki ku przyszłości energetycznej
Sanok, polskie miasto o silnej aspiracji do stania się pierwszym „wodorowym miastem” w naszym kraju, czyni postępy w realizacji swojego ambitnego projektu. Finansowanie początkowego etapu jest już zabezpieczone, co pozwoli na rozpoczęcie prac budowlanych w roku 2025. Znamienne jest, że kolejnym miejscem, które przewiduje podobne działania, jest Bucza na Ukrainie.
Projekt wykorzystania wodoru jako źródła energii w Sanoku to element szerszego planu transformacji energetycznej miasta. Prace nad tym innowacyjnym pomysłem prowadzi polska firma Hynfra. Dzięki zaangażowaniu prywatnego inwestora udało się już zabezpieczyć finansowanie fazy przygotowawczej, co umożliwia obecnie skupienie się na zdobyciu wymaganych pozwoleń, a następnie rozpoczęcie budowy.
Planowane zmiany nie ograniczają się jedynie do wdrożenia wodoru. Sanok zamierza przeprowadzić kompleksową transformację systemu energetycznego miasta, korzystając z odnawialnych źródeł energii i tak zwanego „zielonego wodoru”. Projekt przewiduje budowę różnorodnych instalacji, takich jak farma paneli fotowoltaicznych, magazyn energii i ciepła, elektrolizer do produkcji wodoru oraz stacje tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Wizja ta obejmuje również inwestycje w pompy ciepła redukujące emisję CO2 i gazów cieplarnianych, a także inne instalacje pomocnicze.
W maju powołano specjalną spółkę – Hydro Sanok, która ma za zadanie realizować te ambitne plany. Inwestorem tej spółki jest polska firma Hynfra, która będzie odpowiedzialna za nadzór nad projektem, koncepcję i pozyskanie dodatkowego finansowania.