Sanocki szpital specjalistyczny rozbudował swoje możliwości diagnostyczne
Specjalistyczna placówka medyczna w Sanoku zwiększyła swoją zdolność do przeprowadzania skomplikowanych badań diagnostycznych. Szpital zakończył etap rozbudowy i uzupełnienia sprzętem dwóch działów – laboratorium analitycznego oraz mikrobiologicznego. Włożone w tę inwestycję środki przekroczyły kwotę 5 milionów złotych.
Nowo powstałe laboratoria ulokowane są w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym. Jest to konstrukcja w stanie surowym, którą szpital sukcesywnie zagospodarowuje od dwudziestu lat, realizując prace etapami, zależnie od dostępności funduszy. Całość pomieszczeń przeznaczonych dla działów laboratoryjnych obejmuje powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych i stanowi najważniejszą część obiektu, obok bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji oddanych do użytku pięć lat wcześniej.
Zakład mikrobiologii już rozpoczął swoją działalność. Kilka dni temu otrzymał wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w postaci nowego wyposażenia. Przy naszej wizycie personel zakładu uczestniczył w szkoleniu z obsługi nowo dostarczonych urządzeń. Wśród nich znajduje się spektrometr masowy, będący jednym z 104 tego typu sprzętów, które WOŚP przekazała różnym szpitalom na terenie całej Polski. Dzięki niemu możliwe będzie szybsze wprowadzanie efektywnej terapii antybiotykowej. Rocznie, szpital w Sanoku rejestruje około 100 przypadków sepsy i przeprowadza ponad pół miliona badań analitycznych i mikrobiologicznych.