Problem przemocy domowej rośnie
Coraz więcej Niebieskich Kart
O przemocy domowej krąży wiele stereotypów. Niektórzy twierdzą, że to zjawisko odpowiednie dla czasów zamierzchłych. Inni mówią, że przemocy domowej praktycznie współcześnie nie ma, a jeśli zdarzają już takie przypadki, to tylko są potwierdzeniem reguły. Nic bardziej mylnego. Statystki są zatrważające. Pomimo trwającej od lat edukacji, kampanii społecznych, zmian prawa, dbania o interwencje policyjnie i podejmowania całego szeregu innych działań mających na celu ograniczać patologię, liczba przypadków występowania przemocy domowej rośnie. Sanok jest tego bardzo smutnym dowodem. Objawia się to w rosnącej liczbie wydanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Niebieskich Kart.
Z roku na rok jest coraz więcej Niebieskich Kart
Kiedy spojrzymy na lata poprzednie i porównamy je do roku bieżącego to dostrzeżemy niepokojącą tendencję. Mianowicie liczby wydawanych przez GOPS Niebieskich Kart sukcesywnie rośnie. Na terenie gminy Sanok w 2020 roku Niebieska Karta dotyczyła 54 rodzin. W 2021 roku liczba rodzin zwiększyła się o 7, czyli wyniosła łącznie 61, natomiast do lutego 2022 roku liczba ta zwiększyła się o aż 16 rodzi i wynosi obecnie 77 rodzin. To o blisko 40% więcej niż dwa lata temu.
Kiedy wchodzi procedura Niebieskiej Karty?
Procedura Niebieskiej Karety zostaje wszczęta wówczas, kiedy GOPS stwierdza występowanie przemocy domowej. Pracownicy socjalni wraz z policją zbierają odpowiednie dane na temat występowania przemocy. Później dochodzi do powołania tzw. Grupy Roboczej w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. W procedurze uczestniczą także inne osoby, np. specjalista ds. zwalczania problemów alkoholowych, pedagog, kurator czy inni.
Ofiara przemocy w rodzinie na spotkaniu Grupy Roboczej składa wyjaśnienia odnośnie do swojej sytuacji. Wszystkie strony zainteresowane problemem uzyskują informację o swoich prawach. Dowiadują się także, jakie konsekwencje będzie nieść ze sobą postępowanie. Następnie pracownik socjalny oraz policjant dzielnicowy dokonują obserwacji danej rodziny. Jeżeli ofiara przemocy domowej nie chce przebywać ze sprawcą to może zamieszkać w Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Naszym obywatelskim obowiązkiem jest reagowanie i zgłaszanie przypadków przemocy domowej. Ofiara jest zastraszana i ubezwłasnowolniona, żeby zrobiła to sama.