Co warto zobaczyć w Sanoku?
Przyjedź i odpocznij!
Wczasy turystyczne bardzo często dzielą się na zwiedzanie, poznawanie architektury oraz historii danego miejsca i na wypoczynek. Wiadomo, że w czasie wolnym od pracy chcielibyśmy wszyscy odpocząć od codzienności. Większość czasu w roku, od poniedziałku do piątku ciężko pracujemy, a okazji do odpoczynku mamy naprawdę bardzo mało. W związku z tym, kiedy już trafia się dłuższy urlop zastanawiamy się, gdzie by tu pojechać, aby skutecznie naładować baterie przed kolejnym okresem pracowniczym. Bardzo często przychodzą nam wówczas do głowy Bieszczady. Tylko pojawia się pytanie, co właściwie należy rozumieć poprzez wyjazd w Bieszczady? Jest przecież pełno miejscowości zlokalizowanych nieopodal tych gór. Osobiście polecamy Sanok, który – jako miasto nie tylko bardzo malownicze – położony jest wręcz w idealnym miejscu w stosunku do Bieszczad oferuje nam pełną rekreację, wypoczynek aktywny, a przede wszystkim pełen relaks i nasycenie oczu przepięknymi widokami.
To koniecznie musisz zobaczyć w Sanoku
Przybywając do Sanoka powinniśmy zaplanować nasz wypoczynek na spokojnie i bez pośpiechu. To, co konkretnie możemy zobaczyć w Sanoku jest uzależnione od czasu, jaki przypada na nasz urlop. Jeśli jest to urlop krótki, parodniowy, wówczas musimy się skupić tylko na paru atrakcjach. W przypadku urlopu tygodniowego możemy zobaczyć już bardzo dużo, ale pod warunkiem, że dokonamy wyboru – zabytki albo krajobrazy. Natomiast w przypadku urlopu długotrwałego, dwutygodniowego albo nawet dłuższego z całą pewnością uda nam się zaliczyć wszystkie najważniejsze punkty na mapie turystycznej miasta Sanoka. A co konkretnie możemy zobaczyć, jeżeli chodzi o atrakcje rekreacyjne i krajoznawcze? Podpowiadamy!
Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady!
Nie od dziś wiadomo, że Bieszczady to góry, w których każdy może znaleźć ukojenie i zjednoczyć się z naturą. Pradawna mistyka bieszczadzkich grani, a także emanująca od nich kojąca, jakby magiczna moc są tym, co zauroczyło niejednego turystę. Sanok jest zatem idealną bazą wypadową, z której możemy wyruszyć na daleką, górską wycieczką. A jak taka przykładowa wycieczka by wyglądała? Otóż, zazwyczaj jest tak, że zorganizowane wycieczki, pod patronem przewodnika zatrzymują się w jakimś ośrodku turystycznym. Każdy dzień wycieczki zaczyna się od śniadania. Dobra informacja dla tych, którzy lubią sobie podjeść – w naszych regionach mamy bogate oferty śniadaniowe, np. w postaci szwedzkiego stołu. Później od razu wycieczka wyrusza na zwiedzanie. Przykładowa wycieczka może obejmować Dużą Pętlę Bieszczadzką, Połoninę Wetlińską czy Bieszczadzki Park Narodowy. Inne zaprowadzą nas do Połoniny Caryńskiej i do Małej i Wielkiej Rawki. Natomiast dla prawdziwych zapaleńców proponujemy wycieczkę na Tarninę, połączone ze zwiedzaniem Bieszczadzkich Szlaków Przepięknych. Na koniec każdego dnia wycieczki gwarantowana jest kolacja, ale także ognisko z kiełbaskami, występy DJ-a, karaoke czy imprezy integracyjne. Zaznaczmy, że nie musimy koniecznie poświęcać całego urlopu na zwiedzanie Bieszczad. Możemy np. skorzystać z wycieczki 4-dniowej, po czym wrócić do Sanoka i tam kontynuować nasz urlop.
Park Adama Mickiewicza w Sanoku
Park miejski im. Adama Mickiewicza w Sanoku to nie byle jaki park. To bardzo rozbudowane miejsce z wieloma obiektami, stworzone wręcz do tego, by zażywać tutaj odpoczynku oraz oddawać się rekreacji. Na początek poznajmy krótko historię tego parku. Po raz pierwszy zieleń nasadzono tutaj w 1885 roku. Początkowo miał być to zwykły park miejski, takich jakich pełno budowano wówczas w Polsce na modę angielską. Jednakże z roku na rok park się powiększał. Przybywało tutaj drzew i krzewów, a ludność coraz bardziej interesowała się tym miejscem. W 1898 roku park otrzymał imię Adama Mickiewicza. Jednakże nie zawsze tak było. Był okres, gdzie nazywano go Parkiem Chopina, a do wybuchu II wojny światowej nosił prostą nazwę Park Miejski. Jedną z osób odpowiedzialnych za wygląd i układ parku był inżynier Stanisław Beksiński, ojciec Zdzisława Beksińskiego. W okresie I oraz II wojny światowej park znacznie ucierpiał. Później został przywrócony do swej świetności. W 2015 roku znalazł się on na liście zabytków miasta Sanoka.
Najbardziej charakterystyczne obiekty
Jednym z ciekawszych miejsc w Parku, które można zobaczyć jest Źródełko Chopina. Fontanna ta wraz z tablicą pamiątkową pojawiła się w tym miejscu w 100 rocznicę urodzin kompozytora i przetrwała do dzisiejszych czasów. 9-metrowy Kopiec Adama Mickiewicza to kolejny punkt charakterystyczny w Parku. Jest to miejsce, gdzie w Sanoku obchodzi się różne święta oraz uroczystości, np. Święto Konstytucji 3 maja. Tadeusz Kościuszko to kolejny sławny Polak, który doczekał się swej rzeźby stojącej w Parku. Pierwszy taki pomnik powstał jeszcze przed II wojną światową, jednakże został zniszczony. Budowa drugiego pomnika – możemy go oglądać do dziś – przypadła na lata 60-te XX wieku. Później rzeźba ta doczekała się swojej rewitalizacji, najpierw w 1979 roku, później w 1999 roku, następnie w 2008 roku, a ostatnio w 2016 roku.
Interesujące są także drzewa nasadzone w Parku. Mowa tu nie o zwykłych roślinach, jakich pełno można spotkać w innych parkach czy okolicznych lasach. Chodzi tutaj o drzewa, które są pamiątkami na cześć działaczy harcerskich. Wszystkie drzewa to ten sam gatunek – platan. Pierwsze z drzew jest poświęcone Andrzejowi Malkowskiemu, drugie jego żonie, Oldze Malkowskiej, trzecie Albinie Wójcik, natomiast czwarte Czesławowi Borczykowi.
Punkt widokowy
Czy miałbyś ochotę na zobaczenie panoramy Parku Miejskiego? Nic trudnego! Wystarczy, że udasz się na platformę widokową, umieszczoną na wysokości 350 metrów nad poziomem morza. Zobaczysz stamtąd wspaniały krajobraz, a także możesz zrobić zdjęcia, które będą pamiątką na całe życie.
To także warto zobaczyć w Parku
Kolejnym obiektem w parku zasługującym na uwagę jest budynek, który upamiętnia powstanie pierwszych wodociągów w Sanoku. Budowa wodociągów oraz stacji pompy rozpoczęła się w 1934 roku, natomiast zakończyła się w 1936 roku. Teraz możemy podziwiać tam zabytek, który powstał właśnie po to, aby przybliżyć wszystkim chętnym historię wodociągów Sanoka. Na budynku znajdują się tablice pamiątkowe, które znalazły się tutaj przy okazji obchodów rocznic budowy wodociągów w Sanoku. W 2012 roku obiekt ten w całości przeszedł gruntowne prace konserwatorskie.
Punkty charakterystyczne punktami charakterystycznymi, jednakże w Parku możemy także po prostu spacerować, czy przycupnąć na ławeczce i odpoczywać, jednocześnie chłonąc otaczającą nas przyrodę. Park posiada bardzo bogatą roślinność. Jeśli chodzi o drzewa to zobaczymy tutaj okazy lipy drobnolistnej, jesionu wyniosłego czy grabu zwyczajnego. Wśród kwiatów występują przedstawiciele takich gatunków jak jaskier, niezapominajka, dzwonek, bluszcz, pierwiosnka, a także wiele, wiele innych. A jeżeli idzie o zwierzęta, to w Parku żyje wiele gatunków śpiewających ptaków, a także wiewiórki.
Co jeszcze warto zobaczyć w Sanoku?
Wyprawa w Bieszczady, czy spędzenie czasu w Parku miejskim Adama Miciewkicza to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na gości, przybyłych do naszego miasta. Mamy w zanadrzu jeszcze parę miejsc, dzięki czemu każdy turysta będzie mógł bądź to zażyć trochę ruchu – co jest dobre zarówno dla ciała jak i dla ducha – bądź odpocząć po całym dniu pełnym wrażeń.
Aktywny wypoczynek na basenach CRiS
W sezonie letnim zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie do skorzystania z basenów Centrum Rehabilitacji i Sportu w Sanoku. Jest to atrakcja bardzo ciekawa, gdyż baseny te znajdują się na zewnątrz, można mieć popływać na świeżym powietrzu. I tak basen rekreacyjny jest głęboki ledwie na 1,1 m. W ramach tego basenu, znajduje się basen sportowy, więc jeśli ktoś ma ochotę na pływanie wyczynowe oraz bicie rekordów to ma ku temu świetną okazję. Aby nie przeszkadzać tym, którzy chcą po prostu pobawić się w wodzie albo leniwie unosić się na powierzchni, basen sportowy oddzielony jest przegródką od pozostałej części basenu rekreacyjnego.
Młodsi pływacy na pewno będą zachwyceni basenem dla dzieci. Tutaj ich uwagę zwróci przede wszystkim duża zjeżdżalnia, której łączna długość wynosi 65 m. Można także skorzystać ze zjeżdżalni rodzinnej, która posiada 3 tory. Jest to zjeżdżalnia, z której z powodzeniem skorzystają rodzice razem z młodszymi dziećmi. Łączna długość tej zjeżdżalni to 15,75 m. Obok znajduje się także wodny plac zabaw dla dzieci. Można tutaj zostawić małe dzieci pod czujnym okiem opiekunów czy też wybrać się na zajęcia rodzinne. Nastolatkowie także znajdą tutaj atrakcje, przygotowane specjalnie dla nich i dostosowane do ich potrzeb.
Oferta dla dzieci z powiatu
Teraz powiemy kilka słów o ofercie, skierowanej dla dzieci z powiatu sanockiego. Jako, że mieszkają one blisko naszego miasta, proponujemy im spędzenie tutaj najbliższych ferii zimowych. Ferie te organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. MOSiR oferuje bardzo bogatą gamę zajęć. W ramach ferii planowane są bowiem zarówno wypady na baseny kryte jak i organizacja turniejów piłki nożnej. Organizator zapewnia także takie atrakcje jak zabawy na śniegu czy ślizgawka na torze. Jest to propozycja alternatywna dla wakacji letnich.
Odpoczynek nad brzegiem Sanu
Poszliśmy już w Bieszczady, przespacerowaliśmy się przez cały Park im. Adama Mickiewicza, popływaliśmy w basenie. Przeżywszy całą moc atrakcji człowiek potrzebuje odpoczynku. Jak wiadomo przez Sanok przepływa rzeka San. A nie ma to jak odpoczynek nad Sanem. Warto więc wziąć ze sobą koc i udać się nad brzeg rzeki, aby późnym popołudniem czy też wieczorową porą zażyć upragnionego odpoczynku. Jest to miejsce bardzo klimatyczne, więc stanowi ono znakomitą propozycję dla par na spędzenie razem romantycznego wieczoru.
Sanok i nasz region to takie miejsce na mapie Polski, które od wielu lat przyciąga turystów. Jeśli jeszcze nie nadarzyła Ci się okazja, aby zawitać w te strony, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zechcesz tu przyjechać i osobiście przekonać się, jak bardzo jest tu fajnie!