Czy Błonie doczekają się tężni solankowych?
Pomysł z myślą o zdrowiu mieszkańców
Rada Dzielnicy Błonie miasta Sanoka wystąpiła do magistratu z pomysłem budowy tężni solankowych, które miałyby służyć mieszkańcom. Jednakże nie chodzi tylko o tężnie same w sobie. Przebywające w okolicy osoby wdychałyby powietrze z aerozolem solankowym, natomiast łączyłoby się to z ćwiczeniami. Takie ćwiczenia mogliby prowadzić animatorzy. Byłoby to bardzo dobra praktyka przeciw chorobom układu oddechowego. Jedna tężnia pojawiłaby się przy basenie, natomiast druga w okolicy Toru Lodowego.
Uzasadnienie pomysłu
Pomysł nie jest bezzasadny, bowiem najbliższe tężnie solankowe znajdują się w Rymanowie-Zdrowiu i w Iwoniczu-Zdroju. Ponadto jest wielu chętnych którzy chcieliby skorzystać z tężni w związku z końcem pandemii. Grzegorz Paszyła, przewodniczący Rady Dzielnicy Błonie zadeklarował, że sam jako pracownik służby zdrowia mógłby poprowadzić nieodpłatnie zajęcia profilaktyczne. Ponadto warto zwrócić uwagę, że koszt budowy tężni wcale nie jest taki duży w związku z korzyściami zdrowotnymi, jakie tężnie dają. Koszt budowy jednej z nich to ok. 25 tys. złotych, a więc dwie powstałyby za 50 tys. złotych.
Tężnie bardzo służą zdrowiu
Tężnie solankowe do budowle, wykonane z drewna, natomiast w środku nich znajdują się poukładane gałęzie. Po tych gałęziach spływa solanka, która pochodzi z głębi ziemi. Solanka spływa i paruje, dzięki czemu przebywający w okolicy ludzie czerpią bardzo duże korzyści z wdychanego powietrza.