Odbyła się debata w Sanoku
Co było tematem?
W bardzo ważnych kwestiach rozsądne władze zasięgają opinii obywateli, na przykład w formie konsultacji, czy też debat. Nie inaczej było w tym przypadku. W związku z tym, że sytuacja dotyczy bardzo dużej inwestycji, polegającej na unowocześnieniu regionu oraz na wykorzystaniu nowych źródeł energii, wypowiadali się mieszkańcy. Temat debaty brzmiał: „Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania”.
Debata odbyła się w środę, 18 sierpnia o godz. 12:00 w auli w budynku E w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku przy ulicy Mickiewicza 21. W debacie udział wzięli również znamienici goście. Wcześniej organizatorzy planowali inne miejsce dla wydarzenia. Początkowo wszystko miało się odbyć w auli w Instytucie Technicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Sanoku przy ulicy Reymonta 6. Jednakże nikt nie spodziewał się aż tak wielu chętnych. W związku z mnogością zgłoszeń wzięcia udziału, trzeba było znaleźć większą przestrzeń.
Jak wyglądała debata?
Organizatorem debaty był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie. Informacje o wydarzeniu były dostępne m.in. na profilu facebookowym #RODMRzeszów. Zaproszeni goście dyskutowali między sobą na temat utworzenia Doliny Wodorowej na Podkarpaciu. 18 maja 2021 roku w Jesionce władze miasta Sanoka podpisały list intencyjny w tej sprawie. Temat dotyczył wykorzystania nowoczesnych technologii w regionie, budowy miejsc produkcji ogniw paliwowych, dopuszczenia do ruchu autobusów wodorowych, a także szerszego wykorzystania niskoemisyjnego wodoru.
Mieszkańcy regionu mogli podyskutować z gośćmi. Wśród zaproszonych byli burmistrz Sanoka, Tadeusz Matuszewski, dr Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz dr Krzysztof Jarosz prezes Zarządu SPGK Sanok. Prócz nich w debacie udział wzięli: Adam Smoleń, pełniący obowiązki prezesa Zarządu AUTOSAN, a także Tomoho Umeda, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej. Nie zabrakło również Beaty Rapy, dyrektora Regionu Podkarpackiego BGK oraz Adama Poręby z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.