Komunikacyjna transformacja Sanoka: perspektywa lepszego połączenia z drogą ekspresową S19
Sanok ma potencjał na znaczące usprawnienie komunikacji z trasą ekspresową S19, co przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta i okolic. Plany związane z budową łącznika z Via Carpatia są coraz bardziej konkretne, a lokalne władze aktywnie angażują się w realizację tego przedsięwzięcia.
W ostatniej kadencji w Sanoku przeprowadzono o wiele większą liczbę remontów dróg niż to miało miejsce w poprzednich latach – dokładnie trzykrotnie więcej. Dzięki tym działaniom udało się poprawić dostępność do kluczowych miejsc w mieście, jak na przykład nowo powstający pasaż handlowy czy tereny położone przy obwodnicy sanockiej, które przyciągają prywatnych inwestorów. Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, podkreśla, że rozwijanie infrastruktury drogowej dla potrzeb lokalnego biznesu jest jednym z priorytetów miasta. Nowo wybudowane drogi umożliwiają dostęp do atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym terenów, co ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości Sanoka.
Długo oczekiwane połączenie Sanoka z Via Carpatia jest już na wyciągnięcie ręki. Miasto od dłuższego czasu stara się o dołączenie do trasy ekspresowej S19, która jest elementem międzynarodowego korytarza Via Carpatia. Jak poinformował burmistrz Matuszewski, Ministerstwo Infrastruktury wyraziło zgodę na budowę zjazdu z S19 między miejscowościami Miejsce Piastowe a Iskrzynią, który miałby prowadzić do Sanoka. Pozwoli to uczynić Sanok „bramą Bieszczad”. Obecnie prace koncentrują się na planowaniu tej inwestycji.
Sanok może poszczycić się jednym z najwyższych wskaźników pozyskiwania funduszy zewnętrznych na inwestycje w całym województwie podkarpackim. Z kwoty 170 milionów złotych przeznaczonej na projekty realizowane w mieście, aż 150 milionów pochodzi z funduszy pozabudżetowych. Daje to imponujący wskaźnik na poziomie przekraczającym 88%, który znacznie przewyższa średnią krajową. Burmistrz Matuszewski podkreśla, że takie osiągnięcia cieszą się uznaniem wśród innych włodarzy miast.