Kolejne zmiany w Autosanie
Sanocki Autosan oddziałem Stalowej Woli
Związki zawodowe działające w sanockim Autosanie zostały poinformowane, że Spółka Husta Stalowa Wola S.A., która już od 2016 roku była współwłaścicielem sanockiego zakładu wraz ze spółką PIT-Radwar, ma zamiar przejąć 100% udziałów. Do tej pory oba przedsiębiorstwa, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, miały po 50% udziałów. Obecnie trwają spotkania z przedstawicielami załogi oraz związków zawodowych działających w Autosanie. Do ostatecznej zmiany ma dojść już 1 grudnia. Jak informuje Huta Stalowa Wola produkcja cywilna ma zostać utrzymana, jednak zdecydowanie większy nacisk będzie położony na produkcję pojazdów dla wojska.
Nadzieja na poprawę sytuacji pracowników
Produkcja pojazdów wojskowych ma być szansą wyjścia na prostą dla sanockiej fabryki, która nie ma w ostatnich latach dobrej passy. Wystarczy wspomnieć o rezygnacji z kontraktu na 17,5 miliona złotych na dostarczenie autobusów dla Związku Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”, czy o kontrakcie z MZA w Warszawie opiewającym na 166mln zł, który miał uratować firmę. Autosan zobowiązał się dostarczyć do stolicy 90 autobusów przegubowych napędzanych LNG, jednak zamiast zarabiać firma płaci kary za opóźnienia w realizacji.
Niespokojne nastroje w Sanoku
Informacje o przejęciu Autosanu przez HSW u wielu pracowników zakładu i mieszkańców pojawiły się wątpliwości dotyczące przyszłości firmy. Związkowcy jednak uspokajają – Huta Stalowa Wola przez ostatnie lata była głównym klientem Autosanu i wspierała fabrykę finansowo. HSW S.A. informuje, że realizuje intencje Polskiej Grupy Zbrojeniowej mające na celu poprawę efektywności produkcji i zabezpieczenia zdolności produkcji sprzętu bojowego. Sprzętem, który ma być produkowany w sanoku pod marką autosanu ma być pojazd 4×4 opracowany wspólnie z czeską Tatrą.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat biznesów i ekonomii zajrzyj na tę stronę.