Skip to content
Sanok Info

Sanok Info

  • Główna
  • Inwestycje
  • Historia i zabytki
  • Transport
  • Ekonomia
  • Aktualności
  • Pozostałe
  • Blog
  • Kontakt
  • Turystyka

Co warto zwiedzić w Sanoku?

Michał Krajewski 4 lipca 2022
858

Perła Podkarpacia

Sanok jest miastem, które posiada bardzo bogatą i długą historię. Niewątpliwie, każdy turysta, który chciałby odwiedzić Sanok musiałby poświęcić na to bardzo dużo czasu, jako, że tutaj nie brakuje miejsc, które warto zwiedzić. Przez wiele lat rejon podkarpacki był bardzo ważny z punktu widzenia geopolitycznego, ekonomicznego oraz strategicznego. Takie miasta jak Rzeszów, Przemyśl, Tarnobrzeg czy Łańcut odgrywały bardzo istotną rolę w dziejach polskiej państwowości. Również Sanok był bardzo ważnym ośrodkiem miejskim, gdzie przez wieki kwitła lokalna tradycja i kultura. Niektórzy nazywają Sanok wprost Perłą Podkarpacia.

Zwiedzając miasto możemy napotkać na piękne zabytki renesansowe, oglądać wspaniałe eksponaty z minionych epok, czy osobiście przekonać się jak wygląda podkarpacka tradycja. Niesamowite w tym wszystkim jest to, że Sanok pod tym względem jest miejscem bardzo różnorodnym i kolorowym. Warto też podkreślić, że każdy, kto tu przyjedzie może wiele nauczyć się o historii tego regionu. Tak więc nasze miasto nadaje się nie tylko na zwiedzanie go samemu czy z przyjacielem, ale też z powodzeniem można zorganizować rodzinną wycieczkę.

To koniecznie trzeba zwiedzić w Sanoku

Perła Podkarpacia leży w dolinie Sanu. Nieopodal rozciąga się pasmo Bieszczad z nieprawdopodobnymi widokami. Sanok jest miastem Królewskim, a tytuł ten przypadł mu nie bez przyczyny. Skupimy się teraz na tym, co najważniejsze dla każdego gościa, który – spragniony wiedzy – przybył w te rejony. Pamiętajmy przy tym, że historię tworzą ludzie – również ci, którzy byli związani z Sanokiem w sposób szczególny.

Sanocka Cerkiew

Zacznijmy od czegoś, co już swoim samym istnieniem udowadnia, że Sanok zawsze był, jest i pozostanie miastem różnorodnym, w którym swoje miejsce na Ziemi odnaleźli przedstawiciele odmiennych kultur oraz wyznań. Mowa tu mianowicie o Cerkwi pod wezwaniem Świętej Trójcy. Lokalizacja tego obiektu jest bardzo ciekawa, gdyż znajduje się on blisko murów miejskich. Budynek powstał w II połowie XVIII wieku i na początku służył Kościołowi greckokatolickiemu. Później przez lata była to świątynia prawosławna. A co można zobaczyć wewnątrz? Na pewno na uwagę zasługuje Ikona Matki Boskiej Sanockiej, słynąca z cudów. Ikona ta została napisana w XVII wieku. Wcześniej dzieło to było ozdobą w innej cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Matki Boskiej, jednakże budynek ten uległ zniszczeniu pod koniec XVIII wieku. Także z XVIII wieku pochodzą ołtarze, które możemy oglądać w cerkwi. Ołtarze te powstały na cześć nieistniejących już cerkwi w Sanoku, z których niegdyś korzystali ludzie zamieszkujący te tereny. Kolejnym ważnym zabytkiem jest ikonostas, który pochodzi z XIX wieku.

Pomnik dobrego wojaka Szwejka i ławeczka

Dobry wojak Szwejk to bohater powieści Jaroslava Haśka, czeskiego pisarza. Według powieści Szwejk miał przybyć do Sanoka w 1915 roku, gdzie spotkała go dość niefrasobliwa przygoda. Mianowicie próbował on wciągnąć swojego przełożonego do zabawy, która miała się odbywać w domu publicznym. Dziś na pamiątkę tej historyjki stoi ławeczka, na której siedzi pomnik Szwejka. Ciekawostką może być fakt, że nos wojaka jest dość wytarty. Jest tak, gdyż – jak głosi legenda – każdy, kto potrze ten nos będzie miał szczęście w miłości. Ponoć po drugiej stronie ulicy znajdował się dom uciech, do którego miał uczęszczać czeski żołdak.

Stare Miasto

Jest to jedna z głównych atrakcji Sanoka, którą na pewno warto zobaczyć. Dumą miasta jest to, że Stare Miasto jest szczególnie zadbane. Władze miasta regularnie dbają o czystość ulic, służby pilnują porządku, co sprawia, że jest to miejsce bardzo estetyczne, a zarazem bezpieczne. To w połączeniu z efektem prac konserwatorskich na zabytkach sprawia, że Stare Miasto jest miejscem, którego po prostu nie można przegapić. A na co szczególnie zwrócić uwagę? Na pewno w oczy rzucają się kamienice. Pięknie prezentują się też odrestaurowane szyldy przedwojennych sklepów. Idąc dalej można zajść na sanocki rynek.

Na Rynku w Sanoku znajdują się także piękne kamienice z XVIII oraz XIX wieku, jednakże diamentem w koronie tego miejsca jest sanocki ratusz. Powstał on w 1786 roku, kiedy to pod zaborem austriackim miasto przeszło gruntowną przebudowę. Rynek ma powierzchnię 1 ha, a przez wielu znawców dawnej architektury jest określany jako jeden z najbardziej malowniczych rynków w Polsce.

Zamek Królewski w Sanoku

Początki Zamku w Sanoku sięgają XII wieku, kiedy to ziemie te znajdowały się w granicach Rusi Kijowskiej. Wówczas w mieście stał zwykły gród, jakich wówczas było pełno w tej części Europy. Przez długie lata nie następował żaden rozwój w tej dziedzinie, aż wreszcie w XIV wieku ziemie te, wraz z Sanokiem znalazły się w granicach Królestwa Polskiego. To właśnie wtedy Kazimierz III Wielki polecił wybudowanie kamiennego Zamku Królewskiego, który stał się istotnie rezydencją królewską. Korzystał z niego sam fundator jak i jego żona. Przebywali tutaj również Władysław II Jagiełło oraz jego dwie żony, przy czy ostatnia, Sonka, upatrzyła sobie to miejsce na swój wdowi dom po śmierci męża. W XVI wieku Zamek Królewski został przebudowany na styl renesansowy. W chwili obecnej Zamek jest po gruntownym remoncie. Trzeba wiedzieć, że szczególnie intensywne prace modernizacyjne przeszło prawe skrzydło obiektu. Remont dotyczył także zamkowego dziedzińca. Co szczególnie może cieszyć, to fakt, że swojego odnowienia doczekały się na powrót zamkowe ogrody.

Kolekcja ikon prawosławnych

W środku Zamku Królewskiego mieści się Muzeum Historyczne. Tutaj możemy oglądać bardzo wiele odkryć z dziedziny archeologii, a także eksponatów, które dotyczą ziemi sanockiej. Nie brakuje także wystaw militarnych. Jeżeli chodzi o sam podział wystaw, to możemy powiedzieć, że w Muzeum znajdują się zarówno wystawy okresowe jak i stałe. Jedną z takich stały wystaw jest wystawa ikon cerkiewnych, które były pisane na przestrzeni kilku epok. Dzieła te są owocami ikonografii renesansowej, barokowej, oświeceniowej oraz romantycznej, więc pochodzą one z XV, XVI, XVII, XVIII oraz XIX wieku. Ikony te niegdyś wisiały w świątyniach, które obecnie nie istnieją. Oprócz ikon w ramach tejże wystawy możemy podziwiać prawosławne krucyfiksy czy księgi religijne. Musimy też dodać, że oglądać można również chorągwie liturgiczne. Zdecydowana większość wspomnianych ikon była pisana na drewnie. Dzieła przedstawiają postaci biblijne oraz żywoty świętych. Twórcy skupiali się na tym, aby oddać mistykę tych historii. Często więc widzimy cudowne sceny, np. takie, gdzie postaci lewitują. Godne podziwu jest to, iż te ikony zostały wykonane bardzo starannie, a twórcy żadnego, najdrobniejszego nawet szczegółu nie pozostawili przypadkowi. Takie ikony służyły niegdyś wiernym do kontemplacji oraz do snucia pobożnych rozważań.

Dzieła Zdzisława Beksińskiego

W sanockim Muzeum możemy podziwiać wystawę dzieł Zdzisława Beksińskiego. Ten niepowtarzalny artysta, malarz, grafik i fotograf mieszkał w naszym mieście, a począwszy od lat 70-tych XX wieku robił karierę, dzięki czemu najpierw stał się sławny na całą Polskę, a następnie na cały świat. Miał on syna, Tomasz Beksińskiego, z zawodu dziennikarza muzycznego, który zmarł długo przed swym ojcem śmiercią tragiczną bo samobójczą. Sam Zdzisław Beksiński został zamordowany w 2005 roku w swoim mieszkaniu. Zgodnie z jego testamentem kilka tysięcy jego prac trafiło do Muzeum Historycznego w Sanoku. Obecnie można je podziwiać w odnowionym skrzydle Zamku Królewskiego. Nigdzie na świecie nie ma tak bogatej galerii poświęconej twórczości Beksińskiego. Głębia i mrok, jakie przemawiają z tych dzieł budzą podziw zarówno wśród krytyków sztuki, jak i laików. Zagłębiając się w obrazy ma się wrażenie, że można niemal dotknąć duszy autora. Zdzisław Beksiński zawarł w swych pracach swoje własne „ja”. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że niektórzy turyści przyjeżdżają do Sanoka tylko i wyłącznie po to, aby zobaczyć tę kolekcję.

Warto zwiedzić siedzibę franciszkanów

W Sanoku swoją siedzibę mają bracia franciszkanie. Przybyli oni tutaj w 1377 roku i od razu się zadomowili. Pozostali oni tutaj aż do dnia dzisiejszego. Dlatego też warto wybrać się do kościoła franciszkanów, a także zwiedzić klasztor. Świątynia powstała w stylu neoromańskim, a w celach sakralnych służy od 1886 roku. Pierwsze co rzuca się w oczy to przepych z jakim zostało wykonane wnętrze kościoła. Najbardziej istotnym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej. Jest to obraz, który słynie z cudów. Wewnątrz świątyni znajduje się także kapliczka św. Zygmunta Gorazdowskiego, który pochodził właśnie z Sanoka.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sanoku?

Omówiliśmy już wiele atrakcji, ale to jeszcze nie koniec miejsc, które warto zobaczyć w Sanoku. Tym razem powiemy o czymś nieco bardziej współczesnym i może odrobinę nietypowym. Jakkolwiek, z całą pewnością również i tutaj turyści znajdą coś dla siebie.

Muzeum Budownictwa Ludowego

Muzeum Budownictwa Ludowego to obiekt bardzo nietypowy, ale przy tym arcyciekawy. Jest to Muzeum, które znajduje się na świeżym powietrzu. W praktyce jest to skansen o powierzchni blisko 38 ha. Możemy tutaj zobaczyć odtworzone dawne domy oraz warsztaty rzemieślnicze. Każdy może dowiedzieć się, jak niegdyś na co dzień żyli dawni sanoczanie. Zobaczymy tu nie tylko domu, ale także dawne urzędy, apteki czy izby, w których przyjmowali lekarze. Co ciekawe funkcjonuje tu piekarnia, która ma być odpowiedzniczką dla piekarni z przeszłości, ale każdy może tutaj nabyć świeży i chrupiący chleb.

Skosztuj kuchni podkarpackiej

Wielką dumą Sanoka jest powrót do tradycyjnej kuchni podkarpackiej. Jest to kuchnia tak bogata, że nie starczy nam czasu, aby wszystko o niej opowiedzieć, ale zobaczmy chociaż parę dań. Godne polecenia będą na pewno gołąbki z farszem ziemniaczano-cebulowym. Warto też skosztować placków z ciasta naleśnikowego z kiszoną kapustą oraz kwaśną śmietaną. A jeśli ktoś ma ochotę na zupę to na pewno zasmakuje mu podawana w tradycyjny sposób zalewajka. Polecamy także specjalność regionu, czyli proziaki.

Tags: RYNEK W SANOKU STARE MIASTO W SANOKU ZAMEK KRÓLEWSKI

Continue Reading

Kolejny: Co warto zobaczyć w Sanoku?

Sanok: Tajemniczy park krajobrazowy Biała Góra – idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu
  • Sport i rekreacja
  • Turystyka

Sanok: Tajemniczy park krajobrazowy Biała Góra – idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywności na świeżym powietrzu

Łukasz Łuczyński 1 października 2024 2488
XXI Jarmark Ikon w Sanoku: Kulturalne tchnienie sierpnia 2024 z różnorodnością rękodzieła, przysmaków i atrakcji
  • Gastronomia
  • Turystyka
  • Uroczystości i święta

XXI Jarmark Ikon w Sanoku: Kulturalne tchnienie sierpnia 2024 z różnorodnością rękodzieła, przysmaków i atrakcji

Łukasz Łuczyński 28 lipca 2024 2835
Podkarpackie gminy ostrzegają turystów o niedźwiedziach podczas majowego weekendu
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Ochrona środowiska
  • Turystyka

Podkarpackie gminy ostrzegają turystów o niedźwiedziach podczas majowego weekendu

Łukasz Łuczyński 29 kwietnia 2024 2656
Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego: perła polskiej kultury, przyciągająca tłumy turystów
  • Historia i zabytki
  • Turystyka

Sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego: perła polskiej kultury, przyciągająca tłumy turystów

Łukasz Łuczyński 11 września 2023 1272
Na narty z dzieckiem – kiedy zacząć, jak się przygotować, co z ubezpieczeniem?
  • Turystyka

Na narty z dzieckiem – kiedy zacząć, jak się przygotować, co z ubezpieczeniem?

Łukasz Łuczyński 23 lutego 2023 686
Co warto zobaczyć w Sanoku?
  • Turystyka

Co warto zobaczyć w Sanoku?

Michał Krajewski 5 lipca 2022 779
Ukraiński kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany w Sanoku po uszkodzeniu znaku drogowego
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Kryminalne

Ukraiński kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany w Sanoku po uszkodzeniu znaku drogowego

Łukasz Łuczyński 10 kwietnia 2025 97
W nocy z piątku na sobotę, w mieście Sanok na ulicy Mickiewicza doszło do incydentu, który skończył się interwencją policji i zatrzymaniem pijanego kierowcy. Zdarzenie... Czytaj dalej
Młodzi judocy z Sanoka triumfują w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego
  • Aktualności
  • Sport i rekreacja

Młodzi judocy z Sanoka triumfują w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego

Tragiczny wypadek w Powiecie Brzozowskim: Pijany 19-latek bez prawa jazdy dachował volkswagenem
  • Aktualności
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Kryminalne

Tragiczny wypadek w Powiecie Brzozowskim: Pijany 19-latek bez prawa jazdy dachował volkswagenem

Podwójna wygrana drużyny Ekoball Sanok nad Sokół Sieniawa w 19. kolejce 4. ligi podkarpackiej
  • Sport i rekreacja

Podwójna wygrana drużyny Ekoball Sanok nad Sokół Sieniawa w 19. kolejce 4. ligi podkarpackiej

Udaremnione przemyty: funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali skradziony samochód i rowery
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Kryminalne

Udaremnione przemyty: funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali skradziony samochód i rowery

Nie możesz przegapić

Ukraiński kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany w Sanoku po uszkodzeniu znaku drogowego
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Kryminalne

Ukraiński kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany w Sanoku po uszkodzeniu znaku drogowego

Łukasz Łuczyński 10 kwietnia 2025 97
Młodzi judocy z Sanoka triumfują w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego
  • Aktualności
  • Sport i rekreacja

Młodzi judocy z Sanoka triumfują w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego

Łukasz Łuczyński 10 kwietnia 2025 92
Tragiczny wypadek w Powiecie Brzozowskim: Pijany 19-latek bez prawa jazdy dachował volkswagenem
  • Aktualności
  • Bezpieczeństwo i służby
  • Kryminalne

Tragiczny wypadek w Powiecie Brzozowskim: Pijany 19-latek bez prawa jazdy dachował volkswagenem

Łukasz Łuczyński 3 kwietnia 2025 118
Podwójna wygrana drużyny Ekoball Sanok nad Sokół Sieniawa w 19. kolejce 4. ligi podkarpackiej
  • Sport i rekreacja

Podwójna wygrana drużyny Ekoball Sanok nad Sokół Sieniawa w 19. kolejce 4. ligi podkarpackiej

Łukasz Łuczyński 3 kwietnia 2025 130
© sanokinfo.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone