Praca dla kobiet – sprawdź, czy poradzisz sobie jako opiekunka
Osoby zainteresowane pracą w branży opiekuńczej często zadają pytanie – czy poradzę sobie jako opiekunka osób starszych? Jak możecie się domyślić, opieka nad starszymi do najłatwiejszych nie należy, a wymagania względem potencjalnych kandydatów mogą różnić się w zależności od pracodawcy. W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was krótki poradnik, z którego dowiecie się, kto może podjąć zatrudnienie w tym charakterze oraz jakie cechy powinna posiadać idealna opiekunka osób starszych. Sprawdźcie!
Kto może zostać opiekunką osób starszych?
W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy rosnące zainteresowanie branżą opiekuńczą. Praca opiekunki w Niemczech kojarzy się z reguły z wysokimi zarobkami, atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia, a przede wszystkim nowymi perspektywami, które niewątpliwie pozwalają rozwijać się na tle osobistym i zawodowym. Czynniki te sprawiły, że z roku na rok coraz więcej opiekunek z Polski decyduje się na wyjazd do naszego zachodniego sąsiada. Brak znajomości języka niemieckiego czy doświadczenia na podobnym stanowisku w wielu przypadkach nie stanowi nawet przeszkody w podjęciu zatrudnienia. Otóż legalnie działające na polskim rynku pośredniczące agencje zatrudnienia bardzo często oferują darmowe szkolenia językowe i kursy medyczne, dzięki czemu potencjalni pracownicy będą mogli podnieść swoje kwalifikacje i liczyć na wyższe wynagrodzenie. Kto zatem może starać się o pracę jako opiekunka osób starszych? Tak naprawdę każda osoba, która lubi pracę ze starszymi ludźmi, posiada łatwość w nawiązywaniu kontaktów, a praca pełna nowych wyzwań nie jest jej straszna. O czym jeszcze pamiętać, decydując się na wyjazd?
Opiekunka osób starszych – obowiązki
O tym, że praca opiekunki jest bardzo wymagająca, wspominać raczej nie musimy. To jednak warto mieć na uwadze, że czekać na was będą zupełnie nowe wyzwania i obowiązki. Wasze podejście do nich, a także i pozytywne nastawienie, warunkują natomiast dalszą współpracę. Opiekunka do seniora zobowiązana jest najczęściej do wykonywania codziennych czynności, w tym:
- pomoc w czynnościach higienicznych,
- podawanie leków
- robienie zakupów i przygotowywanie posiłków,
- wykonywanie drobnych prac porządkowych,
- zapewnienie rozrywki i wsparcia podopiecznemu,
- dbałość o zdrowie seniora.
Lista obowiązków opiekunki może ulec oczywiście zmianie w zależności od charakteru zlecenia oraz stanu zdrowia podopiecznego. Po więcej informacji zajrzyj na stronę agencji LAXO Care – https://laxocare.pl/. Senior stale unieruchomiony będzie wymagał większej siły fizycznej i wyrozumiałości aniżeli osoba zmagająca się z chorobą Parkinsona. To jednak warto jeszcze przed wyjazdem ustalić zakres waszych obowiązków, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki już na miejscu. Możecie także porozmawiać z rodziną podopiecznego w celu ustalenia szczegółów. Tym sposobem dowiecie się, jakie mają oczekiwania, a także lepiej poznacie przyszłego podopiecznego.
Idealna opiekunka dla seniora, czyli jaka?
Idealna opiekunka nie istnieje… a jednak! W branży opiekuńczej przede wszystkim liczy się odpowiednie podejście do wykonywanej na co dzień pracy oraz specjalne predyspozycje, jakimi nie każdy z nas będzie mógł się pochwalić. Profesjonalna opiekunka powinna cechować się empatią, zrozumieniem, cierpliwością oraz wiedzieć, gdzie postawić granicę i w jakich sytuacjach powiedzieć „nie”. Praca w Niemczech z seniorem to nie lada wyzwanie, przy czym każdy kolejny dzień będzie niósł ze sobą zupełnie nowe sytuacje. Zaradność, umiejętności organizacyjne, stabilność emocjonalna czy odporność na stres są w tym wypadku kluczowe. Aż do momentu rozpoczęcia pracy tak naprawdę nie będziecie wiedzieć, czego się spodziewać. Może okazać się, iż wasz podopieczny to tzw. trudny senior, a to z pewnością niczego nie ułatwi.
Warto również pamiętać, że współpraca z osobą starszą bywa niekiedy wyczerpująca, nie tylko dla kondycji, lecz również dla zdrowia psychicznego. Stąd też tak ważna jest dbałość o siebie! Czas wolny starajcie się wykorzystywać na uwielbiane dotąd aktywności i zainteresowania, by z czasem nie okazało się, że w natłoku obowiązków zapomnieliście o własnych potrzebach.