Zostań żołnierzem RP
WKU w Sanoku proponuje szkolenie
Studenci mogą wziąć udział w programie, którego organizatorem jest Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sanoku. Program nosi nazwę Legia Akademicka, natomiast polega on na szkoleniu wojskowym. Szkolenie składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap jest teoretyczny, natomiast drugi – praktyczny. Przystępując do szkolenia należy najpierw ukończyć pierwszy etap. Polega on na wzięciu udziału w spotkaniach, wykładach oraz zajęciach na platformie e-learningowej. Aby przystąpić do części praktycznej trzeba najpierw ukończyć teorię.
W części praktycznej odbędzie się już zasadnicze szkolenie wojskowe. Trwa ono trzy tygodnie. Zajęcia odbywają się w trakcie letnich wakacji, natomiast potem należy zdać egzamin. Po zdaniu egzaminu kandydat składa przysięgę wojskową. Jeżeli kandydat ukończył moduł podstawowy zostaje on szeregowcem rezerwy, natomiast jeśli ukończył moduł podoficerski, to zostaje on kapralem rezerwy.
Kto może wziąć udział w szkoleniu?
W szkoleniu wziąć udział mogą osoby, które posiadają polskie obywatelstwo. Kandydat musi ponadto mieć aktywny status studenta dziennego albo zaocznego. Konieczne jest też pozytywne przejście przez kwalifikację wojskową. W przypadku, kiedy kandydat nigdy nie przechodził kwalifikacji wojskowej może on wyrazić gotowość do ochotniczego przejścia takiej kwalifikacji.
Na czym polegają moduły?
Moduł podstawowy jest skierowany do osób, które nigdy nie miały do czynienia ze szkoleniem wojskowym. Polega on na odbyciu trzytygodniowego szkolenia, który kończy się egzaminem oraz złożeniem przysięgi wojskowej. Moduł podoficerski jest przeznaczony dla osób, które ukończyły moduł podstawowy albo są szeregowcami rezerwy. Po jego ukończeniu kandydat zostaje kapralem rezerwy. Moduł oficerski dotyczy osób, które ukończyły wcześniej moduł podoficerski.
Jeżeli interesują Cię tematy związane ze służbami, koniecznie przeczytaj ten artykuł.